Banjo | Kytara | Autoharfa | Dulcimer | Ukulele | Brumle | Ostatní hudebni nástroje

Naše kvalitní autoharfy na prodej najdete zde (klikněte na tento odkaz)


itera pro tupce, knoflíková hudba, instantní hudba a podobná přirovnání si vysloužila autoharfa, nástroj, za jehož existenci a rozšíření vděčíme dvěma mužům: Karlu Augustu Gűtterovi a německému přistěhovalci do Spojených států Charlesu F. Zimmermannovi. Technicky se vlastně jedná o citeru opatřenou manuálem umožňujícím měnit akordy pouhým mačkáním jednotlivých tlačítek. „Naučíš se hrát už první den! Stiskni jen akord a hraj!“ a jiné lákavé titulky se objevovaly v katalozích firem nabízejících převratnou novinku – autoharfu. Pravdou je, že není složité naučit se základním dovednostem, ale mistrné zvládnutí nástroje, jaké dnes předvádí například Bryan Bowers, je už tvrdým oříškem.
Autoharfa na dobové ilustraci Ale zpět ke Gűtterovi a Zimmermannovi. Za vynálezce autoharfy literatura často označuje Charlese F. Zimmermanna. Skutečným vynálezcem nástroje, který dnes známe jako autoharfu, však byl Karl August Gűtter z německého Markneukirchenu. Zimmermann, sám majitel patentu na „nové užitečné zlepšení harfy“, se pravděpodobně při své cestě do Evropy dozvěděl o „Gűtterově akordové citeře“ a začal ji ve Spojených státech vyrábět pod názvem autoharfa; tyto nástroje dokonce opatřoval i číslem svého vlastního patentu. S komerční výrobou začal v roce 1885 ve Philadelphii. Během prvních tří let se prodalo přes padesát tisíc nástrojů.
Technika hry byla následující: nástroj ležel na kolenou nebo na stole, prsty levé ruky tiskly tlačítka jednotlivých akordových trámců a pravá ruka drnkala přes struny ve spodní části autoharfy hned vedle kobylky.
Autoharfa Evoharp Legacy / Foto: Martin Žák

Začátkem devadesátých let koupil Zimmermannovu firmu Alfred Dolge. Pan Dolge byl nejen bystrým obchodníkem, ale i schopným propagátorem. Autoharfa si brzy vysloužila přívlastek „nejoblíbenější americký nástroj“. Každý obchodník chtěl mít autoharfu ve své nabídce. Po několika letech začal zájem o autoharfu prudce opadat.
Kolem roku 1910 koupila práva k výrobě autoharfy bostonská Phonoharp Company. Autoharfa dál žila na školách či v nemocnicích, hrálo se na ni během veřejných shromáždění, stala se přenosným „horským piánem“ kočovných kazatelů. O několik let později byla Phonoharp přidružena ke společnosti Oscar Schmidt International a pod touto obchodní značkou byly autoharfy vyráběny v Americe desítky let. Dnes už je, bohužel, věhlasná značka Oscar Schmidt laciným čínským výrobkem.


Přestože se autoharfa dostala do horalského prostředí a venkovské hudby poměrně pozdě, dokonale zde zdomácněla a venkovští muzikanti z Jihu ji přijali za vlastní. Snad nejvýraznějšími z nich byli Ernest „Pop“ Stoneman, Kilby Snow, Neriah Benfield nebo „Mother“ Maybelle Carter, která se také zasloužila o rozšíření nového způsobu hraní a držení nástroje.
Autoharfa, tato původně akordová citera německého rodáka Gűttera, je dnes jednou z nepostradatelných součástí amerického tradičního muzicírování. A to hlavně díky přirozeným schopnostem a citu lidových muzikantů, kteří podlehli jejímu kouzlu.


(*Na snímku je americká autoharfa Evoharp Legacy.)


Bylo použito úryvků z knihy Martina Žáka
Zápisky osamělého poutníka s autoharfouAutoharfy od nás z Country HomePoprvé v České republice a pouze u zásilkové služby Country Home !!

- Americká autoharfa Evoharp -

Autoharfy Evoharp se rodí v americkém Arkansasu v kopcích Ozark Mountains. Jsou výsledkem mnohaletého hledání a spolupráce zkušených stavitelů hudebních nástrojů ze společnosti Dulcimer Shoppe (vyrábí i dulcimery značky McSpadden) se známým představitelem tradiční americké hudby Evo Bluesteinem.

Stručná charakteristika nástrojů Evoharp:

 • Profesionální hudební nástroj ručně vyrobený z kvalitních materiálů, který je díky svým parametrům velmi příjemný pro hru a navíc skladný a pohodlný pro cestování.

 • Rozměry jsou téměř shodné s původním historickým „Modelem A“ vyráběným společností Oscar Schmidt, dříve než v sedmdesátých letech minulého století přešla k jiné konstrukci. Nástroj Evoharp je ovšem po řemeslné stránce dokonaleji zpracován.

 • Legendárnímu „Modelu A“ odpovídá autoharfa Evoharp i svou hmotností (cca 2,5 kg). Velmi nízká hmotnost se zásadně podílí i na výtečné kvalitě zvuku.

 • Citlivě reagující a téměř bezhlučný systém akordových trámců uzpůsobený pro pohodlnou a rychlou práci levé ruky.

 • Svou zvukovou kvalitou výrazně převyšuje ostatní nástroje !

 • Skutečně jen velmi málo dnešních hudebních nástrojů se dosud může pochlubit přídomkem „Born in U.S.A.“ !! • „Oficiálně uděluji zlatou hvězdu Martinu Žákovi jako prvotřídnímu prodejci nástrojů Evoharp.“

  Jim Woods, výrobce a majitel společnosti, Arkansas, USA


  Autoharfa Evoharp Model EH C15FTFB

  Autoharfa Evoharp
  Model 15 Chromatic a 21 Chromatic

  15 Chromatic
  15 akordových trámců v logickém uspořádání se sedlovými nebo plochými čtvercovými tlačítky:

  3. řada(z pohledu hráče): C7 - G7 - D7 - A7 - E7
  2. řada (střední): F - C - G - D - A
  1. řada: Dmi - Ami - Emi - Hmi - F#mi
  Možnost hraní v tóninách C, G, D a A a v příbuzných tóninách mollových.

  Na obrázku vlevo je autoharfa s plochými čtvercovými tlačítky a dolaďovači (Model EH C15FTFB).

  21 Chromatic
  21 akordových trámců v logickém uspořádání se sedlovými nebo plochými čtvercovými tlačítky:

  3. řada(z pohledu hráče): F7 - C7 - G7 - D7 - A7 - E7 - H7
  2. řada (střední): Bb - F - C - G - D - A - E
  1. řada: Gmi - Dmi - Ami - Emi - Hmi - F#mi - C#mi
  Možnost hraní v tóninách F, C, G, D, A a E a v příbuzných tóninách mollových.

  Materiál pro oba modely:
  rám: vrstvená baltská bříza
  přední deska: masivní smrk (sitka)
  zadní deska: masivní ořech
  systém akordových trámců a další součásti: masivní javor

  Autoharfa Evoharp využívá logického a pohodlného uspořádání akordových trámců, který preferuje řada světových muzikantů v čele s Bryanem Bowersem (u nás tento systém už řadu let používá Martin Žák).

  Příslušenství zahrnuté v ceně nástroje:
  ladící T klíč, klíč pro jemný dolaďovací systém (pokud je tímto systémem autoharfa vybavena), dvě kovové rolny pro snadné upevnění popruhu pro hru vstoje a kvalitní polstrovaný obal s prostornou kapsou velkého formátu, popruhem na rameno a navíc dvěma „skrytými“ popruhy pro nošení nástroje na zádech.

  Modely EH C15 a EH C21 jsou standardními nástroji se sedlovými tlačítky.

  Modely EH C15FT a EH C21FT jsou navíc vybaveny jemným dolaďovacím systémem (který je v tomto případě skutečně plně funkční a velmi precizní).

  Modely EH C15FTFB a C21FTFB jsou vybaveny jemným dolaďovacím systémem a nadstandardními plochými čtvercovými tlačítky (podle našich zkušeností pohodlnější pro hru a jistější hmaty).


  Po přijetí Vaši objednávky Vám upřesníme dodací podmínky pro zvolený nástroj včetně dodací lhůty.
  Jedná se o kusovou zakázkovou výrobu s tím, že některý z modelů může být momentálně i skladem v ČR.


 • EH C15 Evoharp Chromatic-15 akordů 29.900 Kč
 • EH C21 Evoharp Chromatic-21 akordů 33.900 Kč
 • EH C15FT Evoharp Chrom-15 akordů-dolaďovače 37.600 Kč
 • EH C21FT Evoharp Chrom-21 akordů-dolaďovače 41.600 Kč
 • EH C15FTFB Evoharp Chrom-15-dolaďovače-čtverc.tlač. 41.900 Kč
 • EH C21FTFB Evoharp Chrom-21-dolaďovače-čtverc.tlač. 47.900 Kč


 • Martin Žák pro vás rozeznívá autoharfu Evoharp na následující ukázce:


  Přijímáme zakázky i na výrobu dalších modelů nástroje Evoharp:

 • 18 Chromatic (18 akordů)
 • 15 G-D Diatonic (15 akordů, „diatonická“ autoharfa pro tóniny G a D)
 • 15 F-C Diatonic (15 akordů, „diatonická“ autoharfa pro tóniny F a C)
 • 21 Hymnal (21 akordů vhodných pro náboženské písně a tóniny)

  Na přání zákazníka je možno vybavit autoharfu Evoharp zabudovaným elektromagnetickým snímačem.

  Cenové podmínky výše uvedených zakázkových autoharf včetně termínu dodání upřesníme po dohodě s americkým výrobcem na základě vašeho konkrétního požadavku. • Zájemcům o výuku hry na autoharfu nabízíme základní lekce formou skupinových i individuálních kurzů či jednotlivých konzultací.
  Pro bližší informace kontaktujte Country Home.  Banjo | Kytara | Autoharfa | Dulcimer | Ukulele | Brumle | Ostatní hudebni nástroje
  sirka 560px
  Co je Old-Time music  

  Country Home
  e-mail: email@countryhome.cz
  tel. / fax: 487 863 963
  Martin Žák & Stará almara

  © 2023 Martin Žák / Country Home